Besplatna dostava za narudžbe iznad 200.00 €
042/421-261 ili info@centar-rostilja.hr Uto - Pet 09 - 17h Sub 08 - 16 h
Moj račun
Početna Savjeti za roštiljanje Kako peći pizzu na roštilju:Ukusna alternativa za ljubitelje roštiljanja

Kako peći pizzu na roštilju

Svi članci
Datum objave: 11.10.2024.

Roštilj nije samo za meso i povrće—na njemu možete ispeći i savršenu pizzu! Pečenje pizze na roštilju donosi dimljeni okus, hrskavu koru i brzo vrijeme pripreme, što ovu metodu čini sjajnom alternativom za klasične metode roštiljanja. Ovdje ćemo proći korak po korak kako ispeći ukusnu pizzu na roštilju i oduševiti svoje goste.

Priprema roštilja

Prije nego što započnete s pripremom pizze, važno je osigurati da je Vaš roštilj pravilno zagrijan. Ako koristite plinski roštilj, jednostavno ga zagrijte na srednje visoku temperaturu (oko 230 do 260 °C), dok je kod roštilja na ugljen ključno rasporediti ugljen tako da imate direktno i indirektno područje pečenja. Ova metoda omogućuje Vam kontrolu temperature, što je bitno za ravnomjerno pečenje pizze.

Čistite rešetke temeljito prije nego što započnete. Kora pizze je osjetljiva, a ostaci hrane na rešetkama mogu uzrokovati da se tijesto zalijepi. Jednom kada ste očistili roštilj, premažite rešetke lagano uljem kako biste olakšali prenošenje tijesta.

Ako imate kamen za pizzu, ovo je idealan trenutak da ga zagrijete na roštilju. Kamen omogućava ravnomjernu raspodjelu topline i daje pizzi hrskavu koru, no i bez njega možete postići izvrsne rezultate pečenjem izravno na rešetkama.

Priprema tijesta

Tijesto je temelj svake dobre pizze, a kad je riječ o pečenju na roštilju, debljina i tekstura tijesta igraju ključnu ulogu. Ako imate vremena, izrada domaćeg tijesta je najbolja opcija jer možete kontrolirati sve sastojke. Domaće tijesto također možete prilagoditi debljini koja Vam najviše odgovara – neki vole tanko i hrskavo, dok drugi preferiraju deblje tijesto s mekom sredinom.

Ako se odlučite za kupovno tijesto, pobrinite se da ga ostavite na sobnoj temperaturi prije nego ga oblikujete. Razvaljajte tijesto na blago pobrašnjenu podlogu dok ne postignete željeni promjer, obično oko 25-30 cm. Važno je da tijesto bude dovoljno tanko kako bi se brzo ispeklo, ali ne toliko tanko da se rastrga prilikom pečenja na roštilju. Ako još nemate svoj roštilj, pogledajte našu ponudu roštilja hrvatske proizvodnje.

Prvo pečenje tijesta

Jedna od specifičnosti pečenja pizze na roštilju je to što se tijesto peče u dva koraka. Prvo tijesto stavite na roštilj direktno na rešetke ili kamen za pizzu. Tijesto pecite bez ikakvih dodataka, oko 2-3 minute, ili dok ne vidite da se formiraju mjehurići, a dno postane zlatno-smeđe. Ovo "suho" pečenje osigurava da se tijesto čvrsto zapeče, što sprječava da postane gumeno kad dodate nadjeve.

Jednom kada ste zadovoljni bojom i čvrstoćom donje strane tijesta, pažljivo ga okrenite kako bi se pečenje nastavilo s druge strane. Ovaj korak je ključan jer omogućuje da se tijesto ravnomjerno peče s obje strane.

Dodavanje sastojaka

Nakon što ste okrenuli tijesto, vrijeme je za najkreativniji dio—dodavanje sastojaka. S obzirom na to da će se pizza brzo završiti, sastojke pripremite unaprijed. Klasični umak od rajčice je uvijek siguran izbor, ali slobodno eksperimentirajte s pesto umakom, umakom od vrhnja ili jednostavnom mješavinom maslinovog ulja i češnjaka.

Mozzarella je tradicionalni izbor sira za pizzu, ali možete se poigrati s različitim vrstama sira, poput gorgonzole, parmezana ili feta sira. Važno je da sir bude nariban ili natrgan na manje komade kako bi se ravnomjerno otopio.

Što se tiče dodataka, pazite da koristite sastojke koji se brzo peku. Tanko narezano povrće, kao što su cherry rajčice, šampinjoni ili paprika, savršeno se slažu s roštiljskom pizzom. Ako dodajete meso, poput pršuta ili kobasica, preporučuje se da ga prethodno lagano ispečete, jer pizza neće biti dovoljno dugo na roštilju da bi se meso potpuno skuhalo.

Završno pečenje

Nakon što ste dodali sve sastojke, poklopite roštilj kako bi se toplina rasporedila po cijeloj pizzi. Ostavite je da se peče još oko 3-5 minuta, ovisno o temperaturi roštilja i debljini tijesta. Ključno je pratiti donju stranu tijesta kako se ne bi prepekla, a istovremeno osigurati da se sir potpuno otopi.

Ako koristite kamen za pizzu, ovo je trenutak kad ćete vidjeti koliko je efikasan u postizanju ravnomjerne pečenosti tijesta. Kora bi trebala biti hrskava, a pizza gotova kada  se sir počne lagano topiti.

Serviranje

Nakon što je pizza gotova, pažljivo je izvadite s roštilja pomoću lopatice ili kliješta. Stavite je na dasku za rezanje i pustite da odstoji minutu ili dvije prije nego što je narežete. Ova kratka pauza omogućuje da se svi okusi sjedine, a sir malo stvrdne, što olakšava rezanje.

Za finalni dodir, možete dodati svježi bosiljak, origano ili čak nekoliko kapi maslinovog ulja kako biste pojačali arome. S ovim dodatnim okusima, Vaša pizza će izgledati kao da je izašla iz prave pizzerije.

 

Eksperimentiranje s okusima

Pečenje pizze na roštilju pruža mnogo prilika za kreativnost. Ako volite dimljeni okus, dodajte prethodno pečeno meso s roštilja poput pilećih trakica ili tanko narezanih odrezaka. Vegetarijanci mogu eksperimentirati s grilanim povrćem, dok ljubitelji morske hrane mogu dodati škampe ili dagnje za mediteranski ugođaj.

 

Pečenje pizze na roštilju je više od obične pripreme hrane—ono donosi poseban okus, hrskavu koru i jedinstveno iskustvo koje će impresionirati svakog ljubitelja roštiljanja. Bez obzira na to jeste li iskusni u kuhinji ili ste tek početnik, ovaj način pečenja pizze daje Vam priliku da uživate u novim okusima i tehnikama uz minimalan trud.

 

Zatvori

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naše Uvjete kupnje.

Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo male podatkovne datoteke poznate pod nazivom kolačići.

Više o Pravilima privatnosti pročitajte ovdje.

Više o Pravilima o korištenju kolačića pročitajte ovdje.

 

Postavke o kolačićima možete urediti i/ili ažurirati ili obrisati prilikom svakog posjeta našoj stranici. O svemu više pročitajte u Pravilima o korištenju kolačića.

Google maps
Facebook messenger (like page)
Live chat
Sendgrid

Google tag manager
Google analytics
Google ecommerce
Facebook pixel